Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124
Physical Address
304 North Cardinal St.
Dorchester Center, MA 02124

B2B czy etat w 2026 roku? Przy tej samej kwocie (10 tys. zł brutto na etacie i 10 tys. zł netto na fakturze) etat daje więcej: 7147 zł na rękę wobec 5784–6283 zł na B2B z pełnym ZUS. Przy 15 tys. zł wyniki się wyrównują, a przy 20 tys. zł B2B na ryczałcie 12% daje 14 624 zł, czyli o ponad 2 tys. zł miesięcznie więcej niż etat (12 562 zł). Za tę różnicę płacisz brakiem płatnego urlopu, wypowiedzenia i niższą emeryturą.
Stan danych: 5 listopada 2026 r. Wyliczenia według stawek ZUS, składki zdrowotnej i PIT obowiązujących w 2026 r. Kwoty miesięczne, średnio w skali roku.
Porównanie „10 tys. zł na etacie i 10 tys. zł na B2B” nie jest symetryczne, bo pensja na umowie o pracę to kwota brutto, od której pracodawca dolicza własne składki. Dlatego pokazujemy dwa warianty: tę samą kwotę (brutto na etacie = netto na fakturze) oraz fakturę równą całkowitemu kosztowi pracodawcy.
Założenia dla etatu:
Założenia dla B2B:
| Składka (B2B, 2026) | Stawka | Miesięcznie |
|---|---|---|
| Emerytalna | 19,52% | 1 103,27 zł |
| Rentowa | 8,00% | 452,16 zł |
| Wypadkowa | 1,67% | 94,39 zł |
| Chorobowa (dobrowolna) | 2,45% | 138,47 zł |
| Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy | 2,45% | 138,47 zł |
| Razem z chorobową | 1 926,76 zł |
Podstawa wymiaru 5652 zł. Źródło: zestawienie składek ZUS 2026, Proplanum.
| Forma opodatkowania | Składka zdrowotna 2026 | Podatek |
|---|---|---|
| Skala podatkowa | 9% dochodu, min. 432,54 zł; bez odliczenia | 12% do 120 tys. zł dochodu, 32% powyżej; kwota wolna 30 tys. zł |
| Podatek liniowy | 4,9% dochodu, min. 432,54 zł; odliczenie do 14 100 zł rocznie | 19% od dochodu |
| Ryczałt | 498,35 / 830,58 / 1495,04 zł zależnie od przychodu; 50% odliczasz od przychodu | stawka zależna od usługi (np. 12% dla programistów) |
Dla etatu ważny jest próg 120 tys. zł dochodu rocznie. Po jego przekroczeniu nadwyżka jest opodatkowana stawką 32%. Kiedy to następuje przy różnych pensjach, liczyliśmy w tekście drugi próg podatkowy 2026 – od jakiej pensji.
| Kwota (etat brutto = faktura netto) | Etat | B2B, skala | B2B, liniowy 19% | B2B, ryczałt 12% |
|---|---|---|---|---|
| 10 000 zł | 7 147 zł | 6 283 zł | 5 784 zł | 5 824 zł |
| 15 000 zł | 10 017 zł | 9 718 zł | 9 685 zł | 10 224 zł |
| 20 000 zł | 12 562 zł | 12 668 zł | 13 537 zł | 14 624 zł |
Wyliczenia redakcji PieniądzeWSieci.pl. Średnia miesięczna z roku, po wszystkich składkach i PIT, na B2B także po kosztach firmy 500 zł. Na etacie przy 15 i 20 tys. zł uwzględniono wejście w drugi próg podatkowy.
Przy 10 tys. zł etat wygrywa wyraźnie. Składki ZUS na B2B (1926,76 zł) to prawie jedna piąta faktury, a pracownik płaci 1371 zł składek społecznych. Żeby B2B dorównało etatowi na 10 tys. zł brutto, faktura musiałaby wynosić ok. 11,1 tys. zł (skala), 11,5 tys. zł (ryczałt 12%) albo 11,7 tys. zł (liniowy).
Przy 15 tys. zł wyniki są zbliżone, a ryczałt 12% daje ok. 200 zł więcej niż etat. Pracownik na tej pensji wchodzi jesienią w drugi próg podatkowy, a ZUS na B2B się nie zmienia, więc z każdym kolejnym tysiącem przewaga B2B rośnie.
Przy 20 tys. zł B2B wygrywa w każdej formie poza skalą. Ryczałt 12% daje 2062 zł miesięcznie więcej niż etat, liniowy 975 zł więcej. To ok. 24,7 tys. zł rocznie różnicy na korzyść ryczałtu.
Osoby, które dopiero zakładają firmę, przez pierwsze 6 miesięcy mogą skorzystać z ulgi na start (bez składek społecznych), a przez kolejne 24 miesiące z preferencyjnego ZUS (456,18 zł z chorobową w 2026 r.). Z preferencyjnym ZUS faktura 10 tys. zł na skali daje ok. 7445 zł na rękę, czyli więcej niż etat. Po zakończeniu ulg wynik spada do poziomów z tabeli.
Do pensji brutto pracodawca dolicza składki: emerytalną 9,76%, rentową 6,5%, wypadkową (przyjęliśmy 1,67%), Fundusz Pracy 2,45% i FGŚP 0,1%. Pracownik na 10 tys. zł brutto kosztuje firmę ok. 12 048 zł miesięcznie. Firma, która rezygnuje z etatu, może zaproponować fakturę w tej wysokości i nie wydać więcej.
| Etat brutto | Etat netto | Koszt pracodawcy = faktura | B2B liniowy netto | B2B ryczałt 12% netto |
|---|---|---|---|---|
| 10 000 zł | 7 147 zł | 12 048 zł | 7 411 zł | 7 626 zł |
| 15 000 zł | 10 017 zł | 18 072 zł | 12 052 zł | 12 927 zł |
| 20 000 zł | 12 562 zł | 24 096 zł | 16 692 zł | 18 228 zł |
Wyliczenia redakcji. Bez PPK i bez dodatkowych świadczeń pracowniczych.
W tym wariancie B2B wygrywa przy każdej kwocie. Dlatego w negocjacjach z pracodawcą liczy się punkt odniesienia: stawka B2B równa pensji brutto jest dla Ciebie zwykle gorsza, a stawka równa kosztowi pracodawcy zwykle lepsza. Jak przygotować się do takiej rozmowy, piszemy w tekście jak negocjować podwyżkę.
Wybór formy zależy od wysokości przychodu, kosztów i stawki ryczałtu dla Twojej usługi.
Formę opodatkowania na kolejny rok wybierasz do 20 lutego (albo do 20. dnia miesiąca po pierwszym przychodzie w roku). Przed decyzją warto przeliczyć swój przypadek z księgowym, bo stawkę ryczałtu wyznacza klasyfikacja usługi (PKWiU), a nie nazwa stanowiska.
Do ok. 12 tys. zł brutto etat zwykle daje więcej pieniędzy i więcej zabezpieczeń. Między 12 a 16 tys. zł decyduje stawka ryczałtu, koszty i to, czy B2B zawiera płatne dni wolne. Powyżej 16–17 tys. zł B2B na ryczałcie lub liniowym daje wyraźnie więcej, ale nadwyżkę warto potraktować jako budżet na własną emeryturę, poduszkę finansową i przerwy w zleceniach.
Dla porównania z tym, ile zarabia przeciętny Polak, sprawdź nasz tekst o medianie wynagrodzeń i średniej krajowej w 2026 r. Pensje, przy których B2B zaczyna się opłacać, dotyczą niewielkiej części pracujących.
Przy fakturze równej pensji brutto B2B na ryczałcie 12% zaczyna wygrywać od ok. 15 tys. zł miesięcznie, a na liniowym od ok. 15,5 tys. zł. Jeśli faktura jest równa kosztowi pracodawcy, B2B daje więcej już przy 10 tys. zł brutto. Ulga na start i preferencyjny ZUS przesuwają ten próg w dół przez pierwsze 30 miesięcy.
Pełny ZUS to 1926,76 zł miesięcznie z dobrowolną chorobową albo 1788,29 zł bez niej. Do tego dochodzi składka zdrowotna: od 432,54 zł (skala i liniowy) albo 498,35–1495,04 zł na ryczałcie. Preferencyjny ZUS wynosi 456,18 zł z chorobową.
Przy pełnym ZUS i kosztach firmy 500 zł miesięcznie: ok. 10 224 zł na ryczałcie 12%, 9685 zł na liniowym i 9718 zł na skali. Na etacie 15 tys. zł brutto daje średnio 10 017 zł netto miesięcznie w skali roku.
Prawo go nie gwarantuje. Płatne dni wolne zależą od zapisów w umowie z kontrahentem. Bez nich każdy dzień urlopu oznacza niższą fakturę.
Przy stawce 12% i niskich kosztach ryczałt daje więcej: przy 20 tys. zł ok. 1100 zł miesięcznie więcej niż liniowy. Liniowy wygrywa, gdy koszty firmy są wysokie albo Twoja usługa ma stawkę ryczałtu 15%.
W 2026 r. B2B czy etat to przede wszystkim pytanie o kwotę i o to, co wliczasz w porównanie. Przy 10 tys. zł etat daje ok. 860–1360 zł miesięcznie więcej niż B2B z pełnym ZUS. Przy 15 tys. zł różnice są niewielkie, a przy 20 tys. zł ryczałt 12% daje ponad 2 tys. zł miesięcznie więcej. Wyższe netto na B2B trzeba jednak pomniejszyć o niepłatny urlop, niższy zasiłek chorobowy i niższe składki emerytalne.
Co zapamiętać:
Artykuł ma charakter informacyjny i nie stanowi porady podatkowej. Wyliczenia są uproszczone (bez PPK, ulg i wspólnego rozliczenia z małżonkiem). Przed zmianą formy zatrudnienia skonsultuj swój przypadek z księgowym lub doradcą podatkowym.